Regulamin włochatego Rancza
WŁOCHATE RANCZO DANIEL KAMIŃSKI
Sulkowo Bariany 4a 09-214 Mochowo
NIP 7761520975
REGON 385652394
Wydany dnia 16.02.2023 obowiązujący od dnia ogłoszenia.
- Zobowiązania instruktorów
Instruktor prowadzący zajęcia jest odpowiedzialny za porządek i ład na terenie obiektu. Instruktor odpowiada za osoby, z którymi prowadzi zajęcia oraz za zwierzęta wykorzystywane w prowadzonych zajęciach. O wszystkich zauważonych nieprawidłowościach Instruktor winien poinformować zarządzających obiektem w formie ustnej lub telefonicznej. Instruktor wszystkie czynności i zajęcia prowadzić powinien z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz przy uwzględnieniu fachowej wiedzy z szacunkiem do powierzonych mu zwierząt.
- Zobowiązania osób korzystających z obiektów i zajęć we Włochatym Ranczo
Wszystkie osoby przebywające na terenie bezwzględnie muszą podporządkować się zasadom panującym w ośrodku. Brak zgody na zapisy regulaminu oznacza konieczność niezwłocznego opuszczenia ośrodka.
- A) Zobowiązania ogólne:
- Na terenie stajni we Włochatym Ranczo nie dopuszcza się przebywania bez uzyskania zezwolenia co dotyczy również wkraczania na padok i miejsca wypasu koni. Zgodę udziela instruktor.
- Niedopuszczalne jest przebywanie na terenie ośrodka z otwartym ogniem, palenie papierosów w tym wyrobów elektronicznych ( z wyłączeniem miejsc wskazanych przez osobę zarządzającą ośrodkiem lub stosownie oznaczonych).
- W razie, gdy instruktor będzie miał podejrzenie, iż osoba, która przybyła na zajęcia jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających ma obowiązek odmówić prowadzenia zajęć. Osoba, która chce z nich korzystać w takiej sytuacji zobowiązana jest poddać się stosownym testom na swój koszt. W przypadku stwierdzenia pozytywnego wyniku osoba, u której wykryto alkohol lub środki odurzające zobowiązana jest do zapłaty kary umownej w wysokości 200 zł.
- Jeżeli podczas zajęć, osoba uczestnicząca w nich lub jej towarzysząca narazi siebie lub innych uczestników zajęć na niebezpieczeństwo, poprzez naruszenie reguł ostrożnego postępowania albo poleceń instruktora, instruktor ma prawo przerwać zajęcia, a w skrajnych przypadkach nakazać opuszczenie terenu ośrodka.
- Na całym terenie ośrodka należy zachować : spokój, nie krzyczeć, nie biegać, ani nie przynosić urządzeń i przedmiotów, które mogą płoszyć konie przez wydawanie ostrych i gwałtownych dźwięków.
- Należy pamiętać, iż teren, na którym znajdują się konie jest ich domem i należy to uszanować.
- B) Zobowiązania szczegółowe:
- Obsługa konia: czyszczenie, siodłanie, oraz inne odbywa się pod nadzorem instruktora.
- Każdy jeździec odpowiada finansowo za zniszczony sprzęt.
- Instruktor nie ponosi odpowiedzialności za osoby towarzyszące, a zwłaszcza dzieci i zwierzęta.
- Zajęcia mogą być odwołane przez organizatora nawet tego samego dnia z przyczyn losowych lub przyczyn pogodowych b. wysoka temperatura, b. niska temperatura, wichura, ulewa, lub inne czynniki atmosferyczne.
- W przypadku, gdy instruktor uzna, że spóźnienie danej osoby uniemożliwia mu realizację założonego programu zajęć, ma prawo odmówić przydzielenia tej osobie konia. Zajęcia zostaną uznane za odbyte- 100% płatne.
- Wszystkie osoby przed zajęciami muszą wypełnić jednorazowo oświadczenie stanowiące załącznik do regulaminu.
- Niedopuszczalna jest jazda bez toczka, czyli jeździeckiego kasku ochronnego. Osoby nieposiadające kasku ochronnego na głowę nie będą dopuszczone do zajęć. (kask można nieodpłatnie wypożyczyć)
- Każdego uczestnika obowiązują po jeździe, zwyczajowe czynności przy koniu, zgodnie z przydzielonymi przez instruktora zadaniami.
- Jazdy w ośrodku odbywają się także w święta.
- Kwota (także zaliczka) uiszczona za karnety jazdy konnej nie podlega zwrotowi.
- Za rzeczy pozostawione na terenie, ośrodek nie ponosi odpowiedzialności. Ośrodek udostępnia miejsce do przechowywania rzeczy i winny one w nim być przechowywane. Przedmioty wartościowe, karty płatnicze i środki pieniężne mogą być zdeponowane u zarządzających ośrodkiem za pokwitowaniem.
- W przypadku niezapowiedzianej nieobecności lub nie odwołania zajęć w terminie (najpóźniej do godziny 18 dnia poprzedzającego zajęcia) jazda jest uznawana za odbytą co jest równoznaczne z koniecznością jej opłacenia/ odliczenia z karnetu
- C) Zasady bezpieczeństwa
- Nie wolno podchodzić do konia od tyłu bez uprzedniego zwrócenia na siebie jego uwagi.
- Nie wolno zatrzymywać się, nie podchodzić blisko zadu konia, nie wolno klepać go po zadzie.
- Prowadząc konia, należy iść po jego lewej stronie, trzymając przy pysku wodze, uwiąz lub lonże.
- Przy wyprowadzaniu i wprowadzaniu koni ze stajni należy zachować od poprzednika odległość, co najmniej 2 m – nie naprowadzać na ogony. Taką samą odległość zachowujemy podczas postoju.
- Nie wolno dopuszczać, aby podczas postoju konie obwąchiwały się lub wzajemnie podgryzały oraz zabrania się ustawiania koni zadem do siebie.
- Należy zachowywać szczególną ostrożność przy podnoszeniu kończyn konia czyszczeniu lub myciu kopyt – zawsze czynić to od przodu, a nie od tyłu.
- Dosiadać należy konia i zsiadać z niego w sposób polecany przez instruktora.
- Podczas jazdy w grupie nie najeżdżać na konia poprzednika, przy wyprzedzaniu zachować odstęp, co najmniej 3 m od wyprzedzanego konia – tak samo przy mijaniu.
- Na ujeżdżalni obowiązuje zasada mijania lewą ręką.
- Przed osiodłaniem konia sprawdzić stan ogłowia, a w szczególności rzemieni policzkowych i wodzy, stan puślisk, popręgu i przystuł.
- Wskazane jest, aby buty jeźdźca nie były zelowane – zelówka powinna być gładka od szpiców aż do obcasa.
- Stopa powinna opierać się w strzemieniu najszerszą częścią, nigdy nie wkładać stopy do strzemion aż po obcas.
- Siedząc na koniu, nie wolno wypuszczać z rąk wodzy, dosiad musi być zawsze mocny i prawidłowy. Zasada ta nie stosuje się podczas ćwiczeń na koniu, które wykonywane są na polecenie instruktora przy zachowaniu odpowiednich dodatkowych środków bezpieczeństwa.
- Bez względu na sytuację zabrania się jeźdźcowi krzyczeć i piszczeć, wywoływać
niepotrzebną panikę. Nieprawidłowe zachowanie może spowodować dla wszystkich
uczestników, niebezpieczną dla życia i zdrowia sytuację.
- Opłata za jazdę konną nie obejmuje ubezpieczenia. Ubezpieczenie pozostaje w gestii jeżdżących lub ich opiekunów prawnych. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia ciała powstałe podczas jazdy lub przebywania na jego terenie.
- D) Zasady użytkowania konia
- Do pracy może być użyty tylko koń zupełnie zdrowy (lub za zgodą lekarza).
- Przed osiodłaniem dokładnie należy wyczyścić konia szczotką, sprawdzić grzbiet i kłąb konia, czy nie ma otarć, skaleczeń lub objawów odbicia. Kopystką dokładnie oczyścić podeszwy kopyt, sprawdzając jednocześnie, czy pod podkowę i w szparę wsporową nie dostał się kamyczek, szyszka itp. Sprawdzić, czy potnik jest czysty – szczególnie od strony przylegającej do ciała konia.
- Sprawdzić należy dokładnie osiodłanie i dopasowanie ogłowia.
- Każdą pracę trzeba rozpoczynać i kończyć stępem swobodnym.
- Jeżeli koń jest spocony trzeba stępować lub oprowadzać go przed wprowadzeniem do stajni aż wyschnie.
- Nie wolno pozwolić koniowi opuszczać głowy do ziemi, gdy popręg jest podpięty jak do jazdy (może nastąpić uraz mięśnia okolicy mostka).
- Nie wolno przywiązywać konia wodzami i do niestałych elementów.
- Nie wolno stawiać koniowi wymagań, do których nie jest przygotowany.
- Dbać należy o spokój konia w każdym momencie jego pracy i bytowania.
- Nie wolno bić konia, w razie konieczności ukarania go uderzyć palcatem i to tylko po zadzie.
- Nie wolno jeździć kłusem i galopem po drogach o nawierzchni utwardzonej.
- Nie wolno lekceważyć najmniejszych nawet objawów chorobowych konia – zgłaszać trzeba je instruktorowi.
- Unikać należy styczności z obcymi końmi.
- Nie wolno pozostawiać konia w boksie bez ruchu przez kilka dni (jedynie na polecenie lekarza).
- Nie wolno eksploatować konia nadmiernie.
Reguła odpowiedzialności: brak zapoznania się z regulaminem nie zwalnia z jego przestrzegania. W przypadku wątpliwości co do jego treści przed skorzystaniem z usług ośrodka należy je wyjaśnić u instruktora lub osoby zarządzającej.
BARDZO PROSZĘ O ZAPOZNANIE SIĘ Z REGULAMINEM.
REGULAMIN SŁUŻY BEZPIECZEŃSTWU KORZYSTAJĄCYCH ORAZ ZWIERZĄT, DLA KTÓRYCH
OŚRODEK JEST DOMEM.
Zasady korzystania z ujeżdżalni
-
Postanowienia niniejszego regulaminu odnoszą się do każdej osoby korzystającej z ujeżdżalni na tereni stajni Włochate Ranczo.
-
Każdy jeździec korzystający z ujeżdżalni zobowiązany jest do zapoznania się i przestrzegania Regulaminu stajni Włochate Ranczo.
-
Ujeżdżalnia jest monitorowana 24 godziny na dobę.
-
Prosi się o nie pozostawianie śmieci, kubków po kawie na bandach i na terenie hali.
-
Ujeżdżalnia znajduje się do dyspozycji jeźdźców codziennie w godzinach od 8.00 do 21.00. Na czas m.in. szkoleń, konsultacji, wynajmu hali przez innych użytkowników, przygotowań technicznych itp. ujeżdżalnia może być wyłączona w określonych godzinach z użytkowania.
-
Wchodząc i wychodząc z hali (przed otwarciem drzwi) należy uprzedzić przebywających na hali głośnym „UWAGA”.
-
Wrota otwieramy szeroko – tak, aby koń nie zaczepił żadnym elementem sprzętu o skrzydło drzwi.
-
Zobowiązuje się korzystających z hali do zbierania odchodów koni.
-
Zabrania się lonżowania, oraz pozostawiania koni bez opieki – w czasie, gdy na hali znajduje się szkółka.
-
W sytuacji, gdy na terenie ujeżdżalni znajduje się koń bez jeźdźca, wszyscy jeźdźcy są zobowiązani przerwać jazdę do czasu, kiedy koń zostanie opanowany.
-
Jeźdźcy mijają się zawsze na lewą rękę.
-
Pierwszeństwo mają jeźdźcy: poruszający się wyższym chodem, lub wykonujący zadane ćwiczenie; na lewą rękę; po ścieżce wzdłuż ściany ujeżdżalni przed jeźdźcami wykonującymi inne figury.
-
Jeźdźcy pracujący na kole, lub wolcie pozostawiają linię ścieżki wzdłuż ścian ujeżdżalni wolną dla innych jeźdźców poruszających się po niej.
-
W przypadku wyniknięcia sporu dotyczącego pierwszeństwa korzystania z ujeżdżalni, uznaje się, iż pierwszeństwo mają zajęcia jazdy konnej szkółki Włochate Ranczo, jednakże instruktor może udzielić pozwolenia na wjazd na ujeżdżalnię innym jeźdźcom.
-
Po każdym zakończonym treningu należy posprzątać używane przez siebie wyposażenie, jak np. przeszkody, drągi i złożyć je w miejscu do tego przeznaczonym.
-
Na terenie ujeżdżalni obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu, lub innych substancji odurzających.
-
Osoba naruszająca postanowienia niniejszego regulaminu może zostać poproszona o opuszczenie terenu Rancza.
HOTEL DLA KONI
Włochate Ranczo oferuję możliwość pozostawienia konia na Hotelu. Właściciel zajmie się zarejestrowaniem koniowatego w systemie IRZ.
W naszej ofercie znajdują się:
- padok do jazd o wymiarach 25×45
- padok do jazd o wymiarach 35×50
- lonżownik o średnicy 15m
- kryta ujeżdżalnia o wymiarach 20×50 (w budowie)
Dodatkowym atutem jest lokalizacja stajni- znajdujemy się prawie w lesie 🙂 daje to nam możliwość wyjść w tereny nie oddalając się znacząco od Ośrodka. W trakcie przygotowań jest również trasa w koło stajni, wzdłuż rzeki Skrwy. Posiadamy również tor przeszkód zwany ścieżką Huculską- na zasadach podobnych do crossa.
Koszt hotelu:
- pobyt w boksie 900 zł
- pobyt w wolnym wybiegu- 600 zl
Konie w cenie mają zapewniony stały dostęp do siana, słomy oraz wody. W pobliżu leżą liczne łąki i pastwiska. Twój zwierzak będzie codziennie wyprowadzany (chyba, że masz inne zalecenia), karmiony dwa razy dziennie paszą podstawową. Nie musisz martwić się o towarzystwo dla niego- sami posiadamy ok 30 kopytnych :). Jeżeli będzie taka potrzeba- stworzymy mu prywatną kwaterę z dostępem do siana i wody.